PILATES

Pilates to zestaw ćwiczeń poprawiających elastyczność, siłę, równowagę i świadomość swojego ciała. Praca nad mięśniami głębokimi wzmacnia całe ciało oraz poprawia postawę. Szkopuł tkwi w szczegółach – ustawieniu ciała, na które kładziony jest duży nacisk, aby ćwiczenia przynosiły jak najwięcej korzyści.

Opracowane przez Josepha Pilatesa ćwiczenia początkowo skierowane były do kontuzjowanych tancerzy i sportowców, aby w bezpieczny sposób mogli wrócić do treningów i podtrzymać kondycję. Z biegiem czasu ćwiczenia zyskały na popularności i może z nich korzystać każdy bez względu na wiek czy stopień zaawansowania. W zajęciach mogą brać udział również osoby cierpiące na bóle stawowe i okołokręgosłupowe oraz te, które miały dłuższą przerwę od aktywności fizycznej.

Istotną rolę na zajęciach odgrywa świadoma praca z oddechem, z którym synchronizujemy ruch. Ten element zwiększa świadomość ruchu oraz ciała, ma działanie rozluźniające, co pomaga pracować na głębszych strukturach mięśniowych, oraz poprawia koncentrację wyciszając umysł. Pilates terapeutyczny nie tylko wzmacnia ciało, ale także pozwala uwolnić napięcie w ciele, które powstało w wyniku stresu, a także daje podstawy do skuteczniejszego radzenia sobie ze stresem oraz bólem.